x
sadsad x
asdasd

Kediler Neden Sürtünür?

23 Mart 2021
Kediler Neden Sürtünür?

Kediler, diğer hayvanlara kıyasla daha karmaşık ve öngörülemez canlılardır. Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. Beklenmedik şekilde bir anda tırmalayıp, tıslayabilir ya da tam tersine sizi yalayabilirler. Birçok farklı davranışta bulunan kediler, sahiplerini sürtünme hareketiyle de şaşırtırlar.

>> Kedi Mama ve Su Kapları

kediler neden sürtünür

Kedi sahipleri, kedilerinin sık sık kendilerine sürtündüklerini gözlemlemişlerdir. Kediniz zaman zaman kuyruğu dik bir konumda iken size yaklaşıp kafasını, yanaklarını ve tüm vücudunu size sürterek etrafınızda daireler çizer. Etrafınızda döndükleri süre boyunca sizinle teması kesmez ve kuyruğunu size dolar. Siz, ona karşılık verdiğinizde kafasını elinize doğru uzatıp ona dokunmanızı kolaylaştırarak gözleri kısık vaziyette onu daha da çok sevmenizi bekler. Bu hareketler sırasında ise genellikle mırlar ve titreşim yayar.

>> Yaş Kedi Mamaları

surtunen kedi

Size sürtündüğü gibi olmasa da zaman zaman kedilerin bu hareketi eşyaların kenarlarına ya da çeşitli nesnelere yaptıklarını görürsünüz. Sürtünme, kediler için dokunma ihtiyacını giderme hareketi, sevgi gösterisi, koku bırakma davranışı ve bir teşekkür olarak da algılanabilir. Size teşekkür eden kedilere siz de kedi ödülleri ile bir hediye verebilirsiniz. 

surtunenkedi 

Kediler, Sürtünerek Kokularını Paylaşırlar

Kedilerin yanaklarında ve kafasında koku bezleri bulunur. Bu koku bezleri sayesinde içgüdüsel bir davranış göstererek eşyalara ve insanlara sürttüklerinde, o yüzeye kokularını bırakmış olurlar. Bir yandan da bu eşya ve canlının kokusu kedilerin üzerine siner. Burnu çok keskin canlılar olan kediler, tanıdık kokuları aldıklarında kendilerini güvende hissederler.

surtunenkedi3

Eşyaların üzerinde kendi kokularını hissetmek onları rahatlatır ve yaşadıkları ortamı benimsemelerini sağlar. Aynı zamanda sahiplerine de kokularını bırakarak onlara bir armağan vermiş olurlar. Yani kedinizin size sürtmesinin bir nedeni kendi kokusunu size bırakarak sizi benimsediğini göstermekse diğer bir nedeni de size hediye vermektir. Bu, kedinizin sizi aileden biri olarak gördüğü ve sizi sahiplendiği anlamını da taşır. Bu nedenle onun sürtünmesine karşılık vermeniz onu çok mutlu edecek ve aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

>> Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

surtunenkedi4 

Kediler İçin Sürtünme Sevgi Gösterisidir

Kediler, sevmedikleri hiçbir canlıya sürtünmezler, çünkü kedilerin sürtünmesi bir sevgi gösterisidir. Bu yakın temas kısa süreli olduğu gibi çok uzun da sürebilir. Kediniz evde sizinle karşılaştığında küçük bir temasla sizi selamlamış ve size ilgisini göstermiştir. Zira sürtünme konusunda ısrarlıysa ve uzun süre bu hareketi tekrarlıyorsa yoğun şekilde sevgisini gösteriyor ve sizden de sevgi bekliyordur. Hatta kedilerin sadece bacaklarınıza ve kollarınıza değil, yüzünüze de sürtünmek istedikleri zamanlar olur. Bu durum ise kedilerin sevgi gösterisinin en yoğun hali olarak yorumlanabilir.

surtunenkedi5 

Sürtünme, Teşekkür Anlamı da Taşır

Kediniz sizinle oynamak istediğinde ya da acıktığında da size sürtünebilir. Yani sürtünme sadece bir sevgi gösterisi ya da koku bırakma ihtiyacının ortaya konması değil, aynı zamanda kedinizin size olan bir minnetini de ifade eder. Özellikle miyavlayarak size sürtünüyorsa ona mama vermenizi istiyor ve bunun için size minnetle teşekkür ediyor olabilir. Oyun sonrası ve mama yedikten sonra size sürtünmesi de teşekkür ettiğinin göstergesidir.


İlginizi çekebilir: Kediler Neden Mırlar?  

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.