sadsad x
asdasd

Kediler Neden Kendilerini Yalar? Kedilerde Yalanma Davranışı

15 Haziran 2023
Kediler Neden Kendilerini Yalar? Kedilerde Yalanma Davranışı

Kediler, farklı davranışlarıyla dikkat çeken hayvanlardır. Kedilerin diğer evcillerden değişik olarak gösterdikleri davranışlardan biri de yalanmaktır. İlk kez doğum sonrası anneleri tarafından yalanan kediler hayatlarının sonuna kadar kendi tüylerini yalamaya devam ederler. Hatta yalanma süreleri ve sıklığı o kadar fazladır ki bir kedi yaşamının üçte birlik bir kısmını kendini yalayarak geçirir. Yalanma içgüdüseldir ve tüm kedilerde görülür. Kedilere özgü olan bu yalanma davranışının pek çok nedeni vardır.

kedilerde yalanma 

Temizlenmek

Kedilerin temizliklerine özen gösteren titiz canlılar olduğu malumunuz. Dolayısıyla sevimli dostlarımız tüylerinin kirlenmesinden rahatsızlık duyarlar. Bu da sık sık temizlenme isteğine ve sonuçta kendilerini yalamalarına neden olur. Bilinenin aksine kedilerin dillerinde değil tükürüklerinde antikorlar bulunur. Tükürükte mevcut olan antikorlar sayesinde kediler kendilerini yaladıklarında tüylerinin üzerindeki parazit, bakteri ve kirlerden kurtulabilirler. Kedilerin çoğu tüylerinin ıslanmasından yani banyo yapmaktan hoşlanmadıkları için onlar açısından temizlenmenin en iyi yöntemi tüylerini yalamaktır.

Ama kedinizin yalanması temizliği için yeterli olmayabilir. Tüylerinin temizliğinde ona yardımcı olmak için kedi şampuanları kullanabilirsiniz.

Üzerine Sinen Kokulardan Kurtulmak

Köpekler kadar keskin olmasa da kedilerin de koku alma duyuları oldukça kuvvetlidir. Yani bir kedi, bizim alamadığımız kokuları rahatlıkla duyumsayabilir. Bu kadar keskin bir koku alma duyusuna sahip olmak kedinin kendi üzerine sinen kokulardan rahatsız olmasına da yol açar. Kediler kendi kokuları dışında hiçbir kokuyu vücutlarında istemezler. Yani kediniz siz ona dokunduktan sonra yalanıyorsa kokunuzu silmek istiyor olabilir. Üzülmeyin, bu sadece sizin kokunuza verdiği bir tepki değildir.

Sıcak Havalarda Serinlemek

Sıcak yaz aylarında kedinizin daha çok kendini yaladığını gözlemlemişsinizdir. Yazın özellikle patilerini sıklıkla yalamalarının nedeni kedilerin ter bezlerinin patilerinde bulunması ve patilerini ıslattıklarında bir nebze de olsa serinlemenin gerçekleşmesi anlamına gelir.

kediler neden yalanır 

Stresten Arınıp Rahatlanmak

Kediler keyifçi hayvanlardır. Özellikle yaşayacak güvenli bir yer bulduklarında ve karınları tok olduğunda tüm gün kendilerini yalayarak keyiflerini daha da artırır ve stresten uzaklaşarak rahatlarlar. Bir çeşit yoga sayılan yalanma davranışı kediler açsından son derece rahatlatıcı bir uğraştır ve sakinleşmelerine yol açar.

Tüylerinin Sağlıklı Olmasını Sağlamak

Kediniz sizi yaladığında dilinin adeta bir fırça gibi tırtıklı bir yapıya olduğunu fark etmişsinizdir. Kedi dilinin bu girinti ve çıkıntılara sahip dokusu yalanma sırasında deriye masaj yapılmasını sağlar. Böylece kedilerin kendilerini yalamaları kan dolaşımı artıran bir eyleme dönüşür. Kan dolaşımının artması ise daha sağlıklı bir deri ve dolayısıyla daha sağlıklı tüyler demektir. Kedilere has olan bu tüy yalama eylemi ölü tüylerin atılmasına ve sağlıklı tüylerin doğru şekilde uzamasına da yardımcı olacağından yeterli düzeyde kendini yalayan bir kedinin tüyleri daha canlı ve güzel görünür.

Yaralarını İyileştirmek, Ağrıları Azaltmak

Kedilerin tükürüğünde bulunan antikorlar yaraların steril hale gelerek iyileşmesine yardımcı olur. Yalanma sonunda yara tamamen iyileşemez ama iyileşme süreci kısalır. Ayrıca kediler ağrıyan yerlerini de yalayarak ağrıyı azaltmaya çalışırlar.


Kedinizin kendini yalaması tüy bakımı için yeterli olmayabilir. Kedinizin daha sağlıklı ve güzel tüylere sahip olmasını sağlamak için Kedinizin Tüylerini Güzelleştirmenin Yolları başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.