x
sadsad x
asdasd
Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

26 Eylül 2022

Kedileri çok seviyor ve bir kedi sahiplenmek istiyorsanız yapacağınız seçimde bazı kriterler belirlemeniz gerekir. Çünkü, bir evcil hayvanla aynı evi paylaşmak ev arkadaşlığı yapmaktan pek de farklı değildir. Hatta kedilerle ev arkadaşlarınızdan daha da yakın ilişki kurarsınız. Bu nedenle kendinize her yönüyle uygun bir kedi bulmanız hem kedinizin huzuru hem de sizin mutluluğunuz için elzemdir. Sizin yaşayış tarzınıza, düzeninize ve karakterinize uyum sağlayacak bir kedi ile birlikte yaşamak çok keyifli olacaktır. Ama kedinizin karakterinden tutun da tüy yapısına kadar her kriter birlikte yaşam sürmenizi zorlaştırıp iki tarafı da huzursuz edebilir. Yani bir kedi sahiplenecekseniz seçiminizi onun sadece fiziksel özelliklerini baz alarak yapmamalısınız. Kedinin cinsi, yaşı, cinsiyeti, tüy uzunluğu ve karakteri doğru arkadaşı bulma konusunda öncelikli etkenler olmalıdır.

kedi sahiplenmek 

Kedinin Yaşı

Kedilerin yaşına göre bakım ihtiyaçları değişmektedir. Örneğin iki aydan küçük bir kedi almak kedi sahiplerini oldukça zorlamaktadır. Çünkü henüz anne sütüne gereksinim duyan bu kedileri özel mamalarla beslemek ve onlarla yoğun şekilde ilgilenmek gerekir. Anne sütünden kesilmiş iki aydan büyük kedilerin ise aşıları ve sağlık kontrolleri yoğun olarak yapılmalıdır. Ayrıca küçük kediler evde uzun süre yalnız bırakılamazlar. 6 aydan bir yaşına kadar olan kedilerin bakımı bir nebze daha kolaydır. Ama bu dönemde kedinin kısırlaştırılması ve kısırlaştırılmış kedi mamaları ile beslenmesi şattır. Kısırlaştırılmış olmasa da yetişkin kedilerin yavru kedilere göre biraz daha sakin olduğu da bilinen bir gerçektir. Ama bu noktada devreye kedinin cinsi de girer.  

Kedinin Cinsi

Her canlıda olduğu gibi tüm kedi cinslerinin de ayırt edici özellikleri bulunur. Tekirler gibi bazı cinsler çok hareketli ve enerjik olurken örneğin İran kedileri sakin ve uyumlu hayvanlardır. Melez kediler genellikle daha dayanıklı ve uzun ömürlü olur. Cins kediler ise türlerine özgü çeşitli hastalıklardan muzdarip şekilde dünyaya gelirler. Buna en iyi örnek Scottish Fold kedileridir. Eklem rahatsızlıkları bulunan bu kedilerin düzenli biçimde sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır. Dolayısıyla cins kedilerin bakımı daha masraflı ve daha zahmetli olabilir.

kedi sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler 

Kedinin Cinsiyeti

Kedi, kısırlaştırma yaşına gelene kadar cinsiyet herhangi bir fark yaratmaz. Ama genel olarak erkek kedilerin dişilerden daha fazla hareketli oldukları bilinen bir gerçektir. Üreme olgunluğuna ulaştıktan sonra ise erkek kediler daha kavgacı bir yapıya bürünür. Bir erkek kedi seçecekseniz onun çiftleşme dönemlerinde evden kaçmak isteyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Kısırlaştırma operasyonunda ise dişi kedilerin ameliyat sonrası bakımı kolay değildir. Dişi kedinin üreme organları alındığı için bu operasyon sarsıcı ve ağır geçer. Erkek kedilerin ise kısırlaştırılması görece kolaydır.

Kedinin Tüy Yapısı

Kendiniz için en doğru kediyi belirleme konusunda bir diğer kriter de kedinin tüy yapısıdır. Eğer kedi tüyüne alerjiniz varsa Sfenks kedisi gibi tüysüz kedi cinsleri ile az tüy döken ve seyrek tüylü kedileri tercih edebilirsiniz. Ama tüysüz ya da az tüyü bulunan kedilerin deri bakımları özen ister. Uzun tüylü kedilerin tüy bakımlarının düzenli yapılması gerektiğini de unutmayın. Kısa tüylü bazı cinslerin ise tüy dökme potansiyellerinin uzun tüylülerden fazla olduğunu atlamayın.


Bir kedi sahiplenmeden önce kedileri tanımak ve onlara doğru bir bakım vermek için sevimli dostlarımız hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bunun için Kedilerle İlgili Şaşırtıcı Bilgiler başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.