x
sadsad x
asdasd
Highland Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Highland Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı

30 Mayıs 2022

Highland Foldkedi ırkının hikayesi 1960’lı yılların başında İskoçya’nın Coupar Angus kasabasındaki bir çiftlikte beyaz tüylü dişi bir kedinin keşfedilmesi ile başladı. Bu kedinin kulakları diğer kedilerinkinden oldukça farklı bir yapıya sahipti. Kedi cinslerinin genelinde görülen dik kulak yapısı bu kedide bütünüyle mevcut değildi. Ama Scottish Fold kedileri gibi tamamen kıvrık kulaklardan da söz edilmezdi. Yukarı doğru uzayan kulakların ucu içe doğru katlanıyordu. Hem dik hem de kıvrık olan bu kulak yapısı bu kedinin farklı bir ırka mensup olduğunu gösteriyordu. Böylece Highland Foldkedi ırkı keşfedilmiş oldu. Bu sevimli kedilerin fiziksel özellikleri kadar karakterlerinin de dikkat çekici olduğu kısa sürede anlaşıldı. Çok uyumlu ve uysal ama bir o kadar da hareketli ve yaramaz olan Highland Foldkedileri bir köpek gibi dışarıda gezmeye bayılıyordu. Zamanla keskin bir zekâya sahip olduğu da ortaya çıkan bu kedi ırkı keşfedildiği tarihten bu yana dünyada çok fazla tanınmasa da İskoçya’nın en sevilen kedi ırkları arasına girmeyi başardı.

>> Bentonit Kedi Kumları

 highlander

Highland Fold Kedisi Genel Özellikleri

 • İskoçya’nın Perth ve Kinross bölgeleri arasında kalan Coupar Angus kasabasında keşfedilmişlerdir.
 • Karakteristik özellikleri kulaklarının hem dik hem de kıvrık bir uca sahip olmasıdır.
 • Orta irilikte kedilerdir. Boyları 25 ila 30 santimetre arasında, ağırlıkları ise 3 ila 7 kilogram kadardır.
 • Fazlasıyla oyuncu canlılardır.
 • Uysal ve uyumlu kedilerdir.
 • Keskin bir zekaya sahiplerdir.
 • Çok oyuncu ve hareketli hayvanlardır. Tırmanmayı çok severler.
 • Sahiplerine çok bağlı olmaları ile bilinirler. Fakat yalnız kalmak konusunda diğer kedi ırklarından çok daha başarılıdırlar.
 • Genel olarak sağlıklı kedilerdir. Bilinen genetik bir hastalıkları yoktur. Ama farklı kulak yapısı nedeniyle kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Yoksa kulak enfeksiyonları yaşanabilir.
 • Obur kediler oldukları için beslenmelerine dikkat edilmeli ve obeziteye yatkın oldukları unutulmamalıdır. Bunun için özellikle kısırlık ameliyatından sonra mutlaka kısır kedi mamaları ile beslenmelidirler.
 • Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasındadır.

 highlander kedisi

Highland Fold Kedisi Bakımı

Bakımı sizi zorlamayacak bir kedi arıyorsanız Highland Fold kedileri sizin için idealdir. Bu kediler sahiplerine çok bağlı olmalarının aksine yalnız kalmak konusunda diğer kedi ırkları gibi çok fazla zorlanmazlar. Oyuncu doğaları sayesinde sahiplerinin yokluğunda kendilerini oyalamayı bilen Highland Fold kedileri kedi oyuncakları ile saatlerce oynayabilirler. Oyun sonrası uzun uykulardan da çok hoşlanan bu kediler çalışanların ve evde az vakit geçirenlerin bakabileceği hayvanlardır. Fakat tüm canlılar gibi Highland Fold kedileri de ilgi ve sevgi beklentisine girerler. Sizden sevgisini esirgemeyen Highland Foldlar onunla olduğunuz zamanlarda ilginizi çekmek için ellerinden geleni yaparlar.

Uyumlu yapısı ve keskin zekâsı sahiplerine olan sevgi bağlarının kuvveti ile birleştiğinde bu kedileri adeta bir köpek yavrusu gibi tasma takarak dışarı çıkarmanız da mümkündür. Zira Highland Foldlar sürekli evde ve kapalı alanlarda olmaktan sıkılırlar. Bakımlarının en zor yanı da budur. Ama onları dışarı çıkardığınızda diğer evcillerle de iyi anlaşabildikleri için sorun yaşamazlar. Fakat ev içinde ve dışında tırmanma eğilimlerine dikkat edilmelidir. Evde yüksek buldukları ne kadar alan varsa tırmanan bu kedileri dışarı çıkardığınızda ağaçların üzerinden indiremeyebilirsiniz.


Kıvrık kulaklı kedi cinslerinden biri olan Foldex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.