x
sadsad x
asdasd

Güvercin Özellikleri ve Bakımı

12 Kasım 2020
Güvercin Özellikleri ve Bakımı

Güvercinler, 5.000 yıl önce evcilleştirilmiş ve beslemenin dışında insanlar arası haberleşmeyi sağlamak için de kullanılmış bir kanatlı. Günümüzde güvercin yetiştiriciliği, kimilerine göre büyük tutku halini almış bir hobi. Yarış amacıyla da yetiştirilen güvercinler kanatlılar içinde büyümesi en hızlı olanlarıdır. Güvercin yetiştiriciliğinde barınak, havalandırma, ışık, nem ve sıcaklık gibi faktörler çok önemlidir. Güvercin beslemek isteyenler, güvercinlerin özelliklerine hâkim olmalıdır.

 

Güvercinlerin Genel Özellikleri

 • Yuvalarından çok uzağa bile uçsalar yönlerini rahatlıkla bulabilirler.
 • Beyin yapıları sebebiyle manyetik değişimlere duyarlıdırlar.
 • Kanatlarını kuyruk üzerinde taşımaları onların karakteristik özelliğidir. 
 • Mavi güvercinler hariç safkanların, renkleri ne olursa olsun gagaları beyazdır.
 • Beyaz güvercinlerin siyah gözlü olması dışında bu canlıların gözleri açık renktir.
 • Cinslerine göre tepeli ya da tepesiz olabilirler.
 • Dişileri iki yumurta yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar.
 • Yavru güvercinler, 25 güne ulaştıklarında yemlerini tek başlarına yiyecek hale gelirler.
 • Yırtıcı hayvanlara karşı korunmasızdırlar.
 • Güvercinler tahıl karışımlarıyla beslenirler.
 • Güvercinler taş yiyerek tahılları öğütebilirler.
 • İyi bir bakım ve beslenmeyle 20 yıla kadar ömürleri vardır.

 guvercin

Güvercin Bakımı

Güvercin yetiştiriciliği oldukça özen, ilgi ve zaman gerektiren bir hobidir. Dolayısıyla güvercin beslemek size çok ciddi zaman harcatan bir iştir. Her gün düzenli olarak güvercinlerinize zaman ayırmanız gerekir. Güvercinlere bir sığınak oluşturmanız ve bu sığınağı temiz tutmanız elzemdir. Güvercinleri güvende tutmayı başarmak sizi zorlayabilir. Güvencin beslenmesinde ise güvercinler kendilerine özel yemlerle beslendiği gibi diğer gıdalarla da beslenirler. Güvercinlerin sindirim sistemlerine zarar vermemek için yemek artıkları onlara verilmemelidir.

>> Güvercin Ürünleri

*Güvercin Kümesi Oluşturun: Güvercin, oldukça özen isteyen bir canlıdır. Güvercinler kendilerine özel olarak hazırlanmış yuvalarda yaşamak isterler. Eğer bir ya da iki adet güvercin besleyecekseniz evde büyük bir kafeste yaşayabilirler. Ama evde güvercin beslemek hem güvercinleriniz hem de ev sakinleri için zor olacaktır. Evde beslenecek güvercinler için yapılacak ilk şey, onlara özel bir ortam yaratmaktır. Teraslı ya da bahçeli bir eviniz varsa güvercin beslemeniz daha uygundur.  Çünkü güvercinler geniş ve kendilerine özel bir alanda yaşamak isterler. Bunun için de teras ya da bahçenizde onlara ayırdığınız bir alanda güvercin kümesi yapmanız gerekir. Kümese doğrudan güneş ışıklarının gelmediğinden emin olmanız da güvercin bakımının ilk püf noktası.

İkinci olarak güvercinler yırtıcılara karşı kendilerini savunabilen hayvanlar olmadığından güvende kümeslerinde güvende olduklarından emin olmanızdır. Diğer hayvanların kümese erişemeyeceği bir yere kümes kurmalısınız. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da güvercinlerin günde ortalama 2 saat kadar uçurulması gerektiğidir. Güvercinlerinizin uçuş alanlarında alçak yapılar ve ağaçlar bulunmamalıdır. Güvercinler güneye doğru özgürce uçmak isterler. Bu yüzden kümeslerini güney yönünde ve önünde engel olmadan kurmanız gerekir. Güvercinlerin sağlığı için her gün kümesi temizlemelisiniz. Güvercinler nemli ortamları sevmedikleri için kümes her zaman kuru olmalıdır. Kümes zeminin kuruluğunu altına saman sererek sağlayabilirsiniz. Kümes içinde hayvanların tüneyebileceği bolca tünek olmalıdır. Banyo yapmayı sevdikleri için kümeste daima geniş ve sığ bir kapta temiz su bulundurmalısınız.

*Güvercin Besinlerine Dikkat Edin: Güvercinleriniz sabah ve akşam olarak günde iki kez beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Güvercin yemleri serin ve kuru ortamlarda saklanmalıdır ki yemler bozulmasın. Nemli yemler küflenip güvercinlerinizin hastalanmasına sebep olabilir.

Güvercinler, kendilerine özel üretilmiş yemlerle beslenmenin yanında sebze ve meyveye de ihtiyaç duyarlar. Haftada 2 ya da 3 kez küçük tanelere bölünmüş yeşil sebzeler, bezelye, havuç gibi gıdalar ve bakliyat parçalarını güvercinlerinize vermeniz faydalı olacaktır. Mevsimine göre elma, armut, kavun, karpuz, yaban mersini gibi meyveler ile ıspanak, brokoli türevi yeşil sebzeler onları mutlu edecektir. Güvercinler tahıl ağırlıklı beslendikleri için ekmek kırıntılarını da severler. Haşlanmış pirinç de onlar için ziyafet olacaktır. Bu ek gıdaların dışında günde iki defa onlara güvercinlere özel yemlerden vermeyi unutmayın. Yem ve su kaplarını her gün temizleyin ve sularını tazeleyin. Temiz su bulundurmak güvercinlerinizin hastalanmasını önler. Beslemesi oldukça zahmetli ama bir o kadar da keyifli ve profesyonelleşeceğiniz bir hobi olan güvercin bakımı size çok iyi gelecek.

En Sık Beslenen ve En Popüler Kuş Türleri yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.