x
sadsad x
asdasd

Ginepig Bakımı, Beslenmesi ve Özellikleri

11 Kasım 2020
Ginepig Bakımı, Beslenmesi ve Özellikleri

Kemirgen olan Ginepig (Guinea Pig), bir çeşit fare ve tavşan türü sanılsa da kendine özgü, farklı bir türdür. Diğer kemirgenlerden çok daha değişik ve ilginç özelliklere sahiptir. Kobay olarak da bilinen bu ilginç hayvanın kökeni Orta ve Güney Amerika’dır. Bazı kültürlerde eti için beslenen Gine Domuzları kobay olarak da kullanılır. Bu ilginç ve sevimli canlı evde beslemeye çok uygun olduğu için son yıllarda özellikle Amerika, Avustralya ve Avrupa’da evcil hayvan olarak birçok eve girmiştir.

Gine Domuzunun Özellikleri

 • Diğer kemirgenlerden farklı olarak, her şeyi kemirmez.
 • Oldukça ürkek bir canlıdır.
 • Isırma huyuna sahp değildir.
 • Bir kemirgen için 12 yıllık ömrüyle, uzun ömürlüdür.
 • İnsanları tanır ve ses çıkararak iletişim kurar.
 • Yüksek ses onun için ölümcül olabilir.
 • Beslenmesi kolaydır.
 • Saldırgan olmamalarına rağmen erkekleri ciddi sonuçlar doğuracak şekilde kavga edebilir.
 • Okşanmaktan çok hoşlanırlar.
 • Görüş açıları düşüktür.
 • Saklanmayı severler.

ginepig özellikleri 

Ginepig Bakımı

Ginepiglerin diğer kemirgenlerden en büyük farklarından biri, dışkı ve idrarının kokmamasıdır. Bu yüzden evde bakımı çok daha kolay hale gelir. Korkak canlılar oldukları için genellikle kafeslerinden dışarı çıkmazlar. Isırma huyları olmadığı ve her şeyi kemirmediklerinden herhangi bir eşyaya ya da size zarar vermezler. Yine de yeşil sebzeleri ona uzattığınızda elinizi ağzına yakın bir yerde tutmamalısınız. Son derece obur hayvanlar oldukları için yemek esnasında heyecanlanıp parmağınızı ısırabilirler.

Ginepig, tedirgin yapısından dolayı ani hareketlerden ve yüksek sesten çok korkar. Bulunduğu mekânda yüksek sesten onu yalıtmalısınız. Yoksa korkudan kalbi durabilir ve ölebilir. Sizin sesinize alışmasını sağlarsanız kendini daha güvende hissedecektir. Bunun için ilk geldiği zamandan itibaren bir süre onun bulunduğu odada sessizce onunla konuşabilirsiniz.

Ginepig Beslenmesi

Ginepig, et yemez. Her çeşit sebze ve meyveye bayılır. Bu da onları için büyük bir avantajdır. Çünkü C vitaminine ihtiyaçları yüksektir. Havuç ve salatalık başta olmak üzere ona her gün meyve ve sebze verebilirsiniz. Kuruyemiş gibi besinleri tüketmekten de çok hoşlanırlar. Gine Domuzlarına bolca saman takviyesi yapmak gerekir. Kuru mama da verilmelidir. Sıvı miktarı fazla olan gıdaları çok yerlerse idrar oranları yükselir. Bu da hayvanın bakımını sizin açınızdan zorlaştırır. Mama ve saman türevi otlarla lif ihtiyacı karşılanacağı için hem sebze hem da kuru mama ve otlarla beslenmelidir. Gine Domuzları, acıktıkları zaman sizi uyarırlar. Sürekli ses çıkarmalarından acıktıklarını anlarsınız.

>> Ginepig Yemleri

Ginepigler ile İletişim Kurmanın Yolları

Pek öyle gözükmese de Ginepigler sizinle iletişime geçer. Hatta onunla yakın bir bağ kurmanızdan çok hoşlanır. Ürkek bir canlı da olsa bu hayvanlar son derece dost canlısı ve sıcak davranabilirler. Burada belirleyici olan onunla ilgilenmeniz ve ona zaman ayırmanızdır. Eğer ona karşı sabırlı olursanız onunla özel bir iletişim kurabilir ve onu eğitebilirsiniz. Öğrettiklerinizi hızlı öğrenir. Sebze yemeyi çok seven bu sevimli canlılara yaklaşmanın yolu öncelikle ona yiyecek sunmaktan geçer. Dar bir alanda onunla baş başa kaldığınızda, sabırlı olursanız size yaklaşacaktır. Bu aşamada onu asla zorlamamalısınız. Yoksa sizden korkar ve size temas etmekten kaçınır. Size yaklaştığında ona salatalık gibi sevdiği bir sebzeyi uzatabilirsiniz. Bu sırada onunla kısık sesle ve sakince konuşabilirsiniz. Bu, ona güven verecektir. Bu yöntemi her gün uygularsanız size her seferinde daha çok yaklaştığını göreceksiniz.

Bu aşamada kendini rahat hissettiğini fark ettiğinizde yiyeceği kucağınıza koyun ve almasını bekleyin. Artık üzerinize gelmeye başlıyorsa ona dokunmayı deneyebilirsiniz. Elinizi üstten uzatmanız onu ürkütecektir. Yavaş dokunuşlarla onu okşamanız aranızdaki bağı güçlendirir. Bu ufak dokunuşlardan ve yumuşakça sevilmekten çok hoşlanırlar. Bu aşamada da ilerleme kaydederseniz onu elinize almayı deneyebilirsiniz. Ginepig, sizi tanımaya başladığında ve elinize gelmeye alıştığında sevgi gösterileri de yapacaktır. Böylece sağlam ve iyi bir iletişimin temellerini atmış olacaksınız.

Ginepig beslemek istiyorsanız ihtiyacınız olan ginepig yemleri, ödülleri, sağlık ürünleri, taşıma çanntaları, bakım ürünleri ve oyuncakları Petihtiyac.com'da sizleri bekliyor. Tüm ginepig ürünlerini incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.