sadsad x
asdasd

Evde Beslenebilecek İguana Türleri

20 Ağustos 2021
Evde Beslenebilecek İguana Türleri

Günümüzde hayvan sahiplenmek isteyenler daha çok kedi, köpek ve kuş tercih ediyorlar. Köpek ve kedilerin beslenmesinde en büyük zorluğu ise tüye alerjik olanlar yaşıyor. Yaşam alanlarında hayvan tüyü olmasını istemeyenler ise tüysüz kedi ırkları ile az tüy döken köpek cinslerine yöneliyorlar. Köpek bakımı ise ayrı bir sorumluluk gerektiriyor. Köpeklerde tuvalet eğitimi ve dışarı çıkarma gerekliliğini göze alamayanlar kuş türleri beslemekten yana. Tavşan ve hamster gibi canlıların bakımını üstlenmek ise bambaşka bir konu. Akvaryum hobisi ve su canlıların beslenmesi de özen gerektiriyor. Evcil hayvan bakımında farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin seçimi genellikle evcil canlılar sınıfına girmeyen iguana türleri oluyor.

>> İguana Yemleri

iguana türleri 

İguana Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir kertenkele türü olan iguana, tropikal iklimlerde yaşayan sürüngenlerden biridir. Doğada genellikle ağaçlarda hayatını sürdüren bu hayvanlar ürkütücü görüntülerinin aksine otobur canlılardır. Aslında vahşi olan iguanalar, bir nebze ehlileşebildikleri için insanlarla birlikte yaşamaya büyük oranda adapte olabiliyorlar. Fakat bu hayvanların doğaları gereği saldırgan davranışlarda bulundukları da bilinmektedir. Özellikle erkekleri saldırgan olduğundan evde beslemek için dişi iguana tercih etmek doğru bir yaklaşımdır. Ortalama 20 yıl ömre sahip olan bu sürüngenlerin boyları 2 metreyi bulabilirken ağırlıkları da 20 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Çok güçlü bir kuyruğa sahip oldukları için kuyruklarını ve pençelerini savunma aracı olarak kullanırlar. Ayrıca dişleri de çok keskindir. İguanaların kalın ve pullu bir derileri olmasına rağmen soğuk iklimlerde yaşamaya uygun canlılar değildirler. Yüzme konusunda çok yetenekli olan bu hayvanların bakımı ve beslenmesi kolay değildir. İnsanlarla ilişki kurma ve onlara alışma süreleri uzun olan iguanalar, sahiplerini tanıma yetisine sahiptirler.

evcil iguanalar 

İguana Türleri Nelerdir?

İguana, bir evcil hayvan türü olmadığı için eğitilmesi mümkün değildir. Bu sürüngen sadece sahibini ayırt edebilir ve onları tanıdığı için onların yanında daha güvende hissettiğinden sahiplerine yaklaşmakta sakınca görmeyebilir ama bu özellik onları sıcak ilişki kurabileceğiniz bir evcil hayvan haline getirmez. Zira iguananız size asla alışamayabilir. Aslında iguanaların doğrudan evde beslenecek karakter özelliklerine sahip bir türü bulunmamaktadır. Bu nedenle 35 farklı türü olduğu bilinen iguanalar arasında evde beslemek üzere seçim yaparken boyutlar göz önüne alınmalıdır. Bu canlıların boyutları ne kadar küçük olursa gereksinim duydukları alan da o kadar küçülecek ve bakımı biraz daha kolaylaşacaktır. Gergedan İguanası, Çöl İguanası, Dikenli Kuyruklu İguana, Fiji Tepeli İguana, Caicos Adaları Kaya İguanası ve Küba Kaya İguanası küçük ebatlara sahip türler oldukları için evde beslenmeye daha uygudurlar.

Dünyada ve Türkiye’de en yaygın olarak beslenen iguana türü ise Yeşil İguanadır. Orta ve Güney Amerika kökenli olan Yeşil İguanalar, isimlerini derilerinin renginden alırlar. Bu renk sayesinde ormanda kamufle olabilirler ve diğer türlere göre daha dayanıklı olduğu için evlerde beslenebilmektedirler. Son derece tembel hayvanlardır. Yaşam alanlarına, yani iguana terrarium ve kafeslerine kolay adapte olabildikleri için de tercih sebebidir.


İguanalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Evcil Hayvan Bakımında Farklı Bir Tercih: İguana yazımızı da okuyabilirsiniz.   

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.