x
sadsad x
asdasd

Evcil Hayvan Bakımının Çocuk Gelişimi İçin Önemi

03 Temmuz 2020
Evcil Hayvan Bakımının Çocuk Gelişimi İçin Önemi

Evcil hayvanlar ya da sokak hayvanları birçok çocuğun hayatının bir parçasıdır. Evcil hayvan sahipliğini çocuklar için olumlu bir deneyim haline getirmek için ebeveyn katılımı, eğitim ve planlama gereklidir. Bir hayvana bakmayı öğrenen ve ona nazik ve sabırla davranan bir çocuk, insanlara aynı şekilde davranmayı öğrenmek için çok değerli bir eğitim alabilir. 

Uygun Evcil Hayvan Seçimi Ve Çocuğun Yaşı

Evcil hayvan edinmeden önce çocuğunuzun yaşının 6-7 olması gerekmektedir. 6 ya da 7 yaşında bir çocuk, artık başka bir insanın perspektifinden bakabiliyor ve kötü deneyimler yaşadıklarında uygun yardım önerebiliyor. 

Çocuk, sosyal yaşam içinde yer alırken, kabul etmeyi, uyum sağlamayı, nerede nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Bu aşamaların ardından çevresindekiler tarafından kabul görmeye başlar. Çocuk ancak sosyal olarak kabul gördüğünde sosyal iletişim içinde yer alabilir. Kabul görmenin en önemli koşullarından biri de empatidir, yani kendi ihtiyaçları ve duyguları kadar grup içindeki diğer bireylerin de duygu ve ihtiyaçlarını fark edebilmektir. Başkalarının davranışlarının altında yatan duyguları fark etmek, bu duyguların hangi tepkilere neden olduğunu anlayabilmek uyum için çok önemlidir.


Empatik düşünebilen çocuklar çevrelerinde olup bitenleri daha iyi yorumlayabilir, başkalarının problemlerini daha kolay anlayabilir ve ilişkileri içindeki problemleri daha kolay çözebilirler. Bu özellikleri de diğerleri tarafından kolayca kabul görmelerini sağlar.

Çocuklar empatiyi evcil hayvanlar ya da sokak hayvanları içinde kullanmaya başlıyor. Evcil hayvanı ile nasıl oynaması gerektiği ailesi tarafından öğretildiğinde bunu anlayacak ve uygulayabilecek yaşta olması evcil hayvan sağlığı ve gelişimi için oldukça önemlidir.  

evcilHayvanBakimivecocuklar_petihtiyac

Evcil Hayvan Bakımı

Bir evcil hayvana bakmak, çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ancak, bazı kurallar olmalıdır:

 • Çok küçük çocuklar (3-4 yaşın altında) agresif ve öfkeli dürtülerini kontrol etme olgunluğuna sahip olmadığından, evcil hayvanlarla vakit geçirirken izlenmelidirler.
 • Küçük çocuklar (10 yaş altı) büyük bir hayvana, bir kediye veya köpeğe kendi başlarına bakamazlar.
 • Ebeveynler, çocuklarının bir evcil hayvana bakacak kadar büyük olduğuna inansalar bile evcil hayvanın bakımını denetlemelidir.
 • Çocuklar evcil hayvan bakımında gevşek olurlarsa, ebeveynlerin sorumluluğu kendi başlarına üstlenmeleri gerekebilir.
 • Çocuklara, insanlar gibi hayvanların yiyecek, su ve egzersize ihtiyaç duydukları nazik, ve sorumluluk duygusu oluşturacak bir şekilde hatırlatılmalıdır.
 • Bir çocuk bir evcil hayvanı ihmal etmeye devam ederse, hayvan için yeni bir ev bulunması gerekebilir yada sorumluluk tamamen ebeveyne kalabilir.
 • Ebeveynler rol modeli olarak hizmet ederler. Çocuklar sorumlu evcil hayvan sahipliğini ebeveynlerinin davranışlarını gözlemleyerek öğrenirler.

Evcil Hayvan Sahipliğinin Çocuklar İçin Avantajları

Evcil hayvanla yetiştirilen çocukların gelişimlerinde birçok avantaj vardır. Evcil hayvanlar hakkında olumlu duygular geliştirmek, çocuğun özgüvenine ve kendine güvenine katkıda bulunabilir. Evcil hayvanlarla olumlu ilişkiler, başkalarıyla güvene dayalı ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olur. Bir evcil hayvanla iyi bir ilişki, sözsüz iletişim, şefkat ve empati geliştirmeye yardımcı olacaktır. Evcil hayvanlar çocuklar için farklı amaçlara hizmet edebilir:

 • Gizli sırların ve özel düşüncelerin güvenli dinleyicileri olabilirler - çocuklar genellikle evcil hayvanlarıyla, peluş oyuncakları ile olduğu gibi konuşurlar.
 • Üreme, doğum, hastalıklar, kazalar, ölüm ve yas dahil olmak üzere yaşam hakkında dersler alabilirler.
 • Evcil hayvanlarına bakan çocuklarda sorumlu davranış gelişir. 
 • Doğa ile bağlantı sağlarlar.
 • Diğer canlılara saygı gösterebilirler.

Evcil hayvan sahipliği tarafından yerine getirilen diğer fiziksel ve duygusal ihtiyaçlar şunlardır:

 • Fiziksel aktivite
 • Konforlu iletişim
 • Aşk, sadakat ve sevgi
 • Bir evcil hayvan kaybolursa veya ölürse kayıpla karşılaşın.

Çoğu çocuk nazik ve evcil hayvanlara uygun davransa da, bazıları aşırı derecede kaba veya hatta küfürlü davranabilir. Böyle bir davranış devam ederse, önemli duygusal sorunların bir göstergesi olabilir. Hayvanlara kötü muamele eden, işkence eden veya öldüren her çocuk, kapsamlı bir değerlendirme için bir çocuk ve ergen psikiyatristine yönlendirilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.