x
sadsad x
asdasd
Ev Kedileri Dışarı Çıkarılmalı Mı?

Ev Kedileri Dışarı Çıkarılmalı Mı?

14 Nisan 2022

Konfor düşkünü ve rahat canlılar olan kediler, sahiplenildikleri ilk andan itibaren sahiplerine alışarak yeni yuvalarını hemen benimseme eğilimindedirler. Kediler kendileri için birer daimî yuva olan evler adeta kendilerine aitmiş gibi davranırlar. Rutini seven ve değişikliklerden hoşlanmayan bu hayvanlar evlerinde ne kadar rahat olurlarsa olsunlar dış dünyayı da merak ederler. Bu merak kedinizin sıklıkla dışarıyı izlemesi ile de kamçılanır. Dolayısıyla kediniz açık gördüğü pencere ve balkon kapılarından dışarı fırlama isteğini durduramayabilir. Kedi sahipleri ise kuyruklu dostlarını koruma telaşına girerler. Onların güvenliğini sağlamak için her an evde kalmalarını istemek normaldir. Ama bazı kedilerin aralıklı olarak ya da yaşamları boyunca en az bir kez dışarıya olan meraklarının giderilmesi de gerekebilir. Her şeyden önce unutulmamalıdır ki ev kedilerinin dışarıya çıkarılması gerekli değildir.

>> Kedi Boyun Tasmaları

 evcil kediler dışarı çıkarılmalı mı

Kediler Neden Dışarı Çıkmak İster?

Kedilerin konforlu evlerini bırakarak onlar için birçok tehlikeyi barındıran ev dışına çıkma istekleri zaman zaman görülebilir. Evde doğup büyümüş olan kedilerin dış dünyaya özlem duyarak evden çıkmak istemeleri kızgınlık dönemleri ile açıklanabilir. Kısırlaştırılmamış bir kedi özellikle erkekse mutlaka kızgınlık döneminde dışarı çıkmayı ister. Ayrıca dış dünyayı merak etmek, avlanma isteği ve evde mutlu olmamak da kedilerin dışarı çıkmayı arzulama nedenleri arasındadır. Kediniz sokaktan geldiyse durum biraz daha farklıdır. Sokakta büyümüş kediler özgürlüğün tadını aldıklarından evdeki konfordan vazgeçmeleri daha kolaydır.

Kedileri Sokağa Çıkarırken Yapılması Gerekenler

Evlerinde mutlu ve huzurlu hayvanlar olan kedilerin meraklarına yenilerek ya da bir başka nedenle dışarıya çıkma isteklerini bastırmak oldukça zordur. Aslında kedilerin sokağa çıkarılmaları gerekmez. Çünkü ev dışındaki her mekân ev yaşamına alışmış bir kedi için tehlikeli olacaktır ve kedinin tüm ihtiyaçları zaten evde karşılanır.

Kediler alışkanlıklarına çok bağlı canlılar olduklarından sokakta onları bekleyen ortama ilk etapta korku ile bakacak ve panikleyeceklerdir. Ayrıca arabalar ve diğer canlılar ile insanlar kediniz için birer tehlike olabilir. Bu tehlikelerin yanında başka bir canlıdan çeşitli yollarla hastalık kapma riski de fazladır. Dolayısıyla kedinizi tek başına dışarı bırakmak iyi bir fikir değildir. Bu noktada kedi tasması kullanmanız ve kedinizi tasma ile gezdirmeniz yerinde olacaktır.

Kediniz evden çıkmakta ısrar ediyorsa bunu bir kez deneyebilirsiniz. Kedinizi dışarı çıkaracağınız ilk mekân evinize ya da apartmanınıza ait olan bahçe olmalıdır. İlk kez dışarı çıkacaksanız bahçeye inene kadar kedinizi kucağınızda tutun. Kediniz ilk gezisinden sonra ev dışına olan ilgisini kaybedebilir ve dışarıya çıkma ısrarı son bulabilir. Eğer isteği devam ediyorsa haftada birkaç kez onu bahçede tasma ile gezdirebilirsiniz. Ama kedinizin isteği sürüyor ve artıyorsa her seferinde onu biraz daha evden uzaklaştırmayı deneyin ve tepkilerini gözlemleyin. Halinden memnunsa artık kedinizi düzenli olarak dışarı çıkarmanız gerekecektir.

 kediler dışarı çıkar mı

Kedileri Dışarı Çıkarmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir ev kedisinin dışarı çıkması için tüm aşılarının tamamlanmış olması gerekir. Yani yavru kedilerin dışarı çıkarılması uygun değildir. Aşıları eksiksiz olan yetişkin kedinizi dışarı çıkarırken ise mutlaka tasma kullanmalısınız. Tasma kedinizin güvenliğini sağlar ve kaybolmasının önüne geçer.

Kedinizi evinizin bahçesinden başlayarak trafiksiz ve gürültüsüz alanlarda gezdirmeniz önemlidir. Bu kedinizin paniklemesini önler.

Kedinizin gezi boyunca köpek ve kendi türünden diğer canlılarla temas etmemesine de dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca çöplerden uzak durulmalı, kedilerin sağlığını tehlikeye atacak gıdalarla teması engellenmelidir. Son aşamada kedinin temiz kalmasına dikkat edilmeli ve gerekirse kediler eve döndüklerinde temizlenmelidir.


Kediler Neden Evden Kaçmak İsterler? yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.