sadsad x
asdasd

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

13 Ağustos 2021
Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Gövdesine göre adeta bir tilki gibi kısa bacaklı ve geniş kuyruklu bir çoban köpeği olan Cardigan Welsh Corgi, içgüdüsel olarak korumacı ve atak bir canlıdır. Akrabaları Pembroke Welsh Corgiler’den biraz daha agresif ve hareketlidirler. Bu iki ırk karakter özelliklerinin yanında Cardigan Welsh Corgilerin daha büyük kulaklara ve daha fazla ağırlığa sahip olması sayesinde ayırt edilebilir. “Cüce Köpek” ve “Cardi” isimleri ile anılan bu köpeklerin tarihinin 3 bin yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Galler’in Cardiganshire bölgesinde ortaya çıktıkları için Cardigan ismini almışlardır. Küçük bir ırk gibi düşünülse de koruma ve sürü gütme konusunda yetenekleri büyüktür.

>> Köpek Ayakkabıları

 cardigan welsh corgi köpek

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Birleşik Krallık’ın Galler bölgesi anavatanlarıdır.
 • Kısa bacakları nedeniyle küçük köpek ırklarından sayılmalarına rağmen ağırlıkları boylarına göre fazladır. En fazla 32 santimetreye ulaşan yüksekliklerine karşılık 20 kilogram ağırlığına çıkabilirler. Dişilerde bu sayılar biraz daha aşağıda seyreder.
 • Sağlam, dayanıklı bir bedene ve kaslı, güçlü bir gövdeye sahiptirler.
 • Katmanlı kürkleri onları soğuk hava şartlarından korur.
 • Tüyleri yumuşak, kısa ve sıktır. Tüy renkleri krem ve kahverengi tonları ile siyahtır. Karın bölgeleri, alınları, burun çevreleri, kuyruk uçları ve patileri açık renktir. Bazıları üç bazıları ise iki renk kürke sahiptir.
 • Kulakları kafalarına göre büyük, dik ve daireseldir.
 • Yetenekli birer çoban köpeği özelliği gösterirler.
 • Hareketli ve atik hayvanlardır.
 • Egzersiz ihtiyacı minik boyutlarına göre fazladır.
 • Çok zeki ve eğitilmesi kolay canlılardır. Karmaşık komut ve oyunları bile hızlı şekilde öğrenebilirler.
 • Çok cesur köpeklerdir.
 • Ailelerine çok bağlı olsalar da pek sosyal hayvanlar değildirler. Tanımadıkları insanlara karşı temkinli ve diğer evcillere karşı ilgisizdirler.
 • Sahiplerine karşı oldukça korumacı davranırlar. Genellikle sahiplerinin arasında lider olarak gördüğü tek bir kişinin sözünden çıkmazlar.
 • Göz ve eklem hastalıklarına yatkındırlar. Kilo alma meyilleri nedeni ile egzersizleri aksatılmamalı ve özellikle kısırlaştırma ameliyatından sonra beslenmelerine dikkat edilmelidir.
 • 15 yıl kadar bir ömre sahiptirler.

 cardiganwelshcorgi

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı Bakımı

Bir çoban köpeği olmanın getirdiği özellikle Cardigan Welsh Corgi köpek cinsi, geniş alanlarda koşmaya ve oynamaya ihtiyaç duyar. Minik boyutları nedeniyle apartman dairlerine uygun oldukları düşünülse de çok fazla egzersiz ihtiyaçları olduğu için geniş bahçeli evler ile çiftlikler onların ideal yaşam alanlarıdır. Katmanlı kürkleri ve sık tüyleri Cardigan Welsh Corgi köpekleri soğuk hava şartlarından koruduğu için kış aylarında da dış mekanlarda olmak onları rahatsız etmez. Yılda iki kez ortalama oranda tüy dökerler. Onları haftada iki kez fırçalamak ve yılda bir kez yıkamak tüy bakımı ve deri sağlığı için yeterli olacaktır.

Cardigan Welsh Corgilerin egzersize düşkün ve çok aktif köpekler olmaları kilo alma eğilimlerine karşı ciddi bir avantajdır. Özellikle kısırlaştırma operasyonu sonrası obezite hastalığına yakalanma risklerini azaltmak için bol bol hareket etmeleri sağlanmalı ve Bu köpekler light kuru köpek mamaları ile beslenmelidirler.

Çok aktif olan bu köpekler, keskin zekâları ve öğrenmeye istekli doğaları sayesinde karmaşık oyunlardan çok hoşlanırlar. Fakat yabancılara karşı temkinli hatta saldırgan olabilecekleri gibi diğer evcillerle de mutlu olmaları zordur. Bu nedenle yavruyken sosyalleştirilmelidirler. Yoksa boylarından büyük cesaretleri ile başlarını belaya sokabilirler.


Bekçilik ve koruma konusunda uzman olan bir başka ırk Kesshound köpekler ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.