sadsad x
asdasd

Boxer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

16 Mart 2021
Boxer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Bu ırk büyük köpeklerden olan Boxerlar; atletik gövdeleri, karakteristik yüzleri ve oyunculuklarıyla bilinirler. Boxer köpekler, cesaretleri ve sahiplerine olan sadakatleri sayesinde başarılı birer bekçi köpeğidirler. Yetişkin olmaları zaman aldığı için, üç yaşına gelene kadar birer erişkin sayılmayan Boxer cinsi köpeklerin hareketlilikleri de buradan gelir. Hareketli ve oyuncu doğaları nedeniyle yalnız kalmayı sevmezler ve geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Genellikle agresif tavırlar göstermeyen sevgi dolu köpeklerdir. Fakat sevgi gösterisinde aşırıya kaçabilirler ve etrafındaki diğer canlıları korkutup huzursuz edebilirler.

>> Yavru Köpek Yaş Mamaları

Boxer Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Adları İngilizce olsa da anavatanları Almanya’dır.
 • Büyük ırk köpeklerdendir. Dişiler 60 santime kadar yüksekliğe sahip olabilirken erkek Boxerlarda bu sayı daha da artar. Erkekler 30 kilogram ağırlığına erişebilir. Dişi Boxerlar ise erkeklerden biraz daha hafiftir.
 • Tüyleri kısa ve sıktır. Tüy rengi genellikle beyaz üstüne kahverengi ve kızılın tonlarında desenlidir.
 • Onlara Boksör köpekler de denir.
 • Gözleri genellikle koyu renklidir.
 • Siyah, büyük bir burunları vardır.
 • Güçlü ve atletik bir gövdeye sahiptirler.
 • Eğitime açıktırlar.
 • Empati yetenekleri insan duygularını anlamalarını sağlar.
 • Çok hareketli ve oyuncu hayvanlardır.
 • Sahiplerine bağılıdırlar ve cesaretleri nedeniyle sahiplerini sonuna kadar koruma eğilimi taşırlar. Bu nedenle çok iyi birer bekçi köpeği görevi görürler.
 • Zeki, meraklı ve çok dikkatli köpeklerdir. Hareket eden ve ses çıkaran her şeye dikkat kesilirler.
 • Sosyal ve arkadaş canlısı hayvanlardır.
 • Yaşam süreleri ortalama 13 yıldır.

boxer köpek özellikleri 

Boxer Köpek Irkı Bakımı

Boxerların temel özelliği oyuncu olmalarıdır. Bu nedenle sahipleriyle sık sık oyun onamak isteyen Boxer cinsi köpekler, aynı zamanda çok da hareketlidirler. Enerji sarf etmeleri için onları bol bol yürüyüşe ve koşmaya götürmeniz gerekir. Keza Boxerlar yüksek enerjiye sahiptir ve evde uslu olmaları için çok sık egzersiz yapmaları lazımdır. Eğer apartmanda yaşıyorsanız onu günde iki ya da üç kere dışarı çıkarmanız iki taraf için de olumlu olacaktır. Boxerlar en çok bahçeli evlerde mutlu olurlar. Çünkü hem dışarı çıkma isteğine sahiptirler hem de çok soğuk ve çok sıcak havalara uygun hayvanlar değildirler.

>> Köpek Lezzet Ödülleri

boxer köpek ırkı

Geniş alanlarda koşmaktan çok hoşlanan bu köpekleri tasmasız gezdirmek çok da akıllıca olmaz. Çünkü Boxerlar keskin zekâları sayesinde dikkat yetenekleri çok gelişmiş köpeklerdir. Hareket eden ve ses çıkaran her türlü varlık ilgilerini çeker ve onların peşine düşerler. Aslında Boxer ırkı köpekler sosyalleşmeye yatkın ve dost canlısı hayvanlardır ama sahiplerine yönelen bir tehdidi algıladıklarında cesaretle onları korumaya alıp saldırganlaşabilirler.

Sevgi dolu köpekler olan Boxerlar bazen sevgilerini ölçüsüz şekilde gösterirler. İnsanların ya da diğer evcil canlıların üzerine atlayarak onları korkutmalarına alışmanız gerekir. Aslında amaçları korkutmak değil sevgi göstermek ve oyuna davet etmektir. Onları yavruyken alıp disiplinli bir eğitime tabi tutarsanız çok çabuk eğitildiklerini görürsünüz.

boxer bakımı

Boxer köpek ırkı, neşeli doğalarından beklenmeyecek şekilde son derece duygusaldır. Zekâları empati yeteneğinin gelişmesini sağlamıştır ve Boxerlar insan duygularına duyarlıdırlar. Onlara sert davranırsanız ve yeterince ilgi göstermezseniz alınganlık göstererek size küsebilirler. Bu yüzden Boxer cinsi köpeğinize nazik davranmalı ve onu eğitirken köpek ödül maması kullanmalısınız.

Orta derecede tüy döken Boxerların kısa tüyleri bakımları için avantajdır. Aynı zamanda titiz hayvanlar oldukları için onu temizlemenize ses çıkarmazlar. Boxerlar horlama ve salya akıtma gibi iki kötü özellikleri dışında eğlenceli ve neşeli hayvanlardır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.