x
sadsad x
asdasd
Beveren Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

Beveren Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

12 Eylül 2022

Adını yetiştirildiği yerden yani, Belçika’nın Beveren şehrinden alan Beveren tavşanı, 19. yüzyılın sonlarında keşfedilmiştir. Melez bir ırk olan ve insan eliyle üretilen bu tavşanların iki türü bulunur. Bu iki alt tür arasındaki ayrım boyutları ile ilgilidir. Beveren tavşanlarının ilk türü büyük diğeri ise küçük ebatlara sahiptir. Beveren tavşanlarının birçoğunun belirleyici özelliği ise tüylerinin maviye çalan gri renk olmasıdır. Bu nedenle bu tavşanlara Mavi Beveren tavşanları da denmektedir. Daha sonra Mavi Beveren tavşanları melezlenerek siyah, beyaz ve diğer renk olanları da üretilmiştir. Bu hayvanların yumuşacık ve ipeksi yapıda tüyleri bulunur. Beveren tavşanları ne yazık ki güzel kürkleri nedeniyle çiftliklerde üretilmeye devam edilmektedir.

beveren 

Beveren Tavşanı Genel Özellikleri

 • Belçika bu tavşanların anavatanlarıdır. Fakat günümüzde yoğunluklu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilirler.
 • Büyük ve küçük boyutlara sahip alt iki türü bulunur. Genellikle 10 ila 12 kilogram ağırlığında olan büyük türü yaygındır.
 • Diğer hayvan cinslerinin tersine dişi Beveren tavşanları erkeklerden daha iri olur.
 • Kulakları dik ve V şeklindedir.
 • Tüylerinin uzunluğu en az 2 santimetredir. Bu yumuşak tüyler kaliteli ve güzel bir kürkü ortaya çıkarır.
 • Kürk renkleri karakteristik olarak mavinin koyu tonlarına yakın gri renktir. Fakat siyah, kahverengi ve beyaz başta olmak üzere bu tavşanların her rengi üretilmektedir.
 • Gözleri tüy renkleri ile uyumlu olur.
 • Enerjik hayvanlardır.
 • Zeki ve meraklı bir tavşan türüdür. Öğrenmeye ve eğitilmeye açıklardır. Bu yetileri onların geçmişte gösteri tavşanı olarak kullanılmasını sağlamış ve bu tavşanları adını bu şekilde duyulmuştur.
 • Uyumlu ve sakin canlılardır. Agresif tavırlar göstermezler.
 • İnsanlara alışmaları zor değildir. Korkutulmadıkları sürece insanlara sevecen davranırlar.
 • Her tavşan ırkı gibi yüksek ses, ani hareketler ve aşırı temas onları korkutur.
 • Diğer evcillerle ilişki kurması zordur. Çünkü onlara karşı ürkek davranarak onlardan kaçabilirler. Fakat diğer tavşan türleri ile iyi anlaşırlar.
 • Genellikle sağlıklı ve dayanıklı hayvanlardır ama beslenmelerine ve tüy bakımına özen gösterilmesi gerekir.
 • Bakım şartları ve yaşam koşullarına göre 5 ila 10 yıl arasında bir ömre sahip olabilirler.

beveren tavşanı 

Beveren Tavşanı Bakımı

Evinizde sakin, uyumlu ve akıllı bir canlı beslemek istiyorsanız Beveren tavşanı tam size göre. Bu tavşanlar keskin zekâları ve meraklı doğaları sayesinde öğrenmeye ve eğitilmeye de çok yatkın. Fakat her tavşan türü gibi Beveren tavşanları da oldukça ürkek hayvanlar. Yaşadıkları mekâna ve sahiplerine alışmaları biraz zaman alsa da bu tavşanlar sizi ve yuvalarını iyice benimsedikten sonra iletişim kurma konusunda zorluk çekmeyeceklerdir. Ama köpek ve kedi gibi evcillerden ürktükleri için onlarla dost olmaya da yanaşmayacakları atlanmamalıdır. Bu nedenle onlara bir arkadaş edinmek istiyorsanız kendi türünden bir tavşanı seçmeniz yerinde olur.

Agresif tavırlar sergilemek yerine kaçma ve saklanma eğilimi gösteren bu sevimli hayvanlar için geniş bir kafes edinmeniz şarttır. Etrafı keşfetme arzularına yenilen Beveren tavşanlarını zaman zaman kafes dışına çıkarmanız ve ona kafes dışında da bir alan açmanız gerekir.

Beveren tavşanlarının bakımlarının önemli ayağını beslenme ve tüy bakımı oluşturur. Bu tavşanları kaliteli tavşan yemleri ile beslemeniz önerilir. Katmanlı kürkleri sayesinde soğuk hava şartlarına dayanıklı olan bu uzun kulaklı dostlarımızın tüylerini temizlemeniz ve taramanız da deri sağlığı açısından önemlidir.


Anavatanları Fransa olan Rex Tavşanı Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.