x
sadsad x
asdasd

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

12 Nisan 2021
Bandogge Mastiff Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Mastiff de denen Bandogge Mastiff köpek ırkı, görünüm itibariyle biraz korkutucu olabilir. Aslında uysal ve zeki köpekler olan Bandogge Mastiff cinsi köpekler, yetiştirilmeye bağlı olarak agresif tavırlar gösterebilirler. Karakter yapısı gereği yabancılara karşı saldırgan davranabilen bu köpekler, iyi yetiştirildiğinde ve doğru bir itaat eğitimine tabi tutulduklarında son derece uyumlu canlılardır. Gücünün farkında olan ve bu nedenle kendine güveni son derece yüksek köpekler olan Bandogge Mastiffler, maalesef geçmişte dövüş köpeği olarak yetiştirilmişlerdir. Amerika’nın bazı eyaletlerinde halen dövüştürülen bu köpekler, mükemmel birer koruma köpeğidirler. Sahiplerine çok bağlıdırlar, onları korumak için canlarını çekinmeden ortaya koyan cesur hayvanlardır.

>> Köpek Malzemeleri

 bandogge mastiff1

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmeye başlanmıştır.  
 • Safkan köpek ırklarından değildirler. Ataları Neapolitan Mastif, İngiliz Mastif ve Amerikan Pitbull Terrierlerdir.
 • İri cins köpeklerdendir. Yükseklikleri 65 - 75 santimetre arasında değişir. Ağırlıkları dişilerde 40 kilogram civarındayken erkek Bandogge Mastiffler 60 kilograma kadar çıkar.
 • Güçlü, sağlam ve atletik bir beden yapısına sahiptirler.
 • Kusursuz birer koruma köpeğidirler. Aile olarak benimsedikleri canlıları ve yaşadıkları ortamı canlıları pahasına korurlar.
 • Koruma özelliği nedeniyle dünya çapında güvenlik güçleri tarafından tercih edilen bir köpek ırkıdır.
 • Doğası gereği tanımadığı insan ve diğer hayvanlara karşı saldırgan bir tutum sergileyebilirler. Bu durumun önüne geçmek için yavruyken sosyalleştirilmeleri gerekir.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Fazla havlamazlar.
 • Zeki köpeklerdir.
 • Sahiplerine çok bağlıdırlar ve onların sözünden çıkmazlar.
 • Sahiplerinden çok fazla ilgi ve sevgi beklerler.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Ortalama yaşam süreleri 10 yıldır.

 bandogge mastiff2

Bandogge Mastiff Köpek Irkı Bakımı

Evlerini ve ailelerini canla başla koruma eğiliminde olan Bandogge Mastiff cinsi köpekler, doğru bir eğitimin ardından sözünüzden çıkmayacak ve size sonuna kadar sadık kalacak çok iyi birer dostturlar. Aile saydığı her canlıyı sahiplenirler. Agresif bir karakter yapısına sahip olsalar da birlikte yaşadığı herkese son derece merhametli ve nazik davranırlar. Fakat fazla korumacı oldukları için onları mutlaka köpek tasması ile gezdirmeniz gerekir.

>> Köpek Kulübeleri

Küçük bir ırk olmasalar da Amerikan Mastiffler, yani Bandogge Mastiff cinsi köpekler; yoğun egzersiz yapma ihtiyaçları giderildiğinde apartman dairelerinde de yaşamaya eğilimlidirler. Onlar için önemli olan sahiplerinin yanında olmaktır. Dolayısıyla siz bahçeli bir evde yaşasanız bile o sizden ayrı kalmayı istemeyecek ve eve girmeye çalışacaktır. Zaten ev içinde az hareket edip dinlenmeyi tercih eden Bandogge Mastiffler her gün düzenli şekilde dışarı çıkarıldığında size sorun yaratmazlar.

Tam bir alfa olan Bandogge Mastiff cinsi köpekler sahipleri, dışında kimseyi dinlemezler. Çok zeki bir ırk olduğu için sizi rahatlıkla anlar ve verdiğiniz komutları yerine getirmek için hemen harekete geçerler. Eğitimleri kesinlikle profesyonel ve tecrübeli kişilerce yapılması gereken bu köpekler, güçlü ve korkutucu olduklarının farkındadırlar. Bu nedenle havlama gereği bile duymayan kendine çok güvenli köpeklerdir. Gürültücü olmayan ve ev yaşamına sakince uyum sağlayan bu köpeklerin neredeyse olumsuz bir özellikleri yoktur. Tek kötü yanları çene ve diş yapısı nedeniyle çok salya akıtmalarıdır. Bandogge Mastifflerinsahiplerinden çok fazla ilgi beklemeleri ve sevgi görmekten çok hoşlanmaları ise olumsuz bir özellik olmayıp ona çok zaman ayırmanız gerektiğini göstermektedir.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Rootweiler Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.