x
sadsad x
asdasd

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

10 Haziran 2021
Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Avustralya Çoban köpeği, kökenleri Avustralya’ya dayanan fakat yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen bir köpek cinsidir. Adından da anlaşıldığı gibi bu köpekler, sürüleri korumakla görevlidirler. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında yaygın olarak koyun sürülerini koruma ve yönlendirme amacıyla kullanılan Avustralya Çoban köpekleri, fiziksel olarak çok dayanıklı ve kuvvetli hayvanlardır. Koruma içgüdüleri, güçlü gövdeleri ve sahiplerine olan bağlılıkları onları mükemmel birer koruma ve bekçi köpeği yapar. Fakat liderliğe yatkın doğaları Avustralya Çoban köpeklerinin eğitimini zorlaştırır.

>> Köpek Ödül Bisküvileri

 avustralya çoban köpeği

Avustralya Çoban Köpeği Genel Özellikleri

 • Avustralya kökenli olmalarına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında daha çok görülmektedirler.
 • Orta irilikte köpeklerdir. Erkekleri ortalama 40 kilogram ağırlığında iken dişi Avustralya Çoban köpekleri 35 kilograma kadar çıkabilir. Yükseklikleri ise erkeklerde 58 santimetre, dişilerde ise 53 santimetre kadardır.
 • Orta uzunluktaki tüyleri çok renklidir. Yüzlerinden karın bölgelerine kadar beyaz, yanakları ve boyunları sarı tüylerle kaplıdır. Sırt bölgelerinde beyaz üzerine yer yer siyah ve sarı renk desenli tüylere sahiptirler. Karakteristik olarak göz çevrelerinde ve kulaklarında benekler bulunur.
 • Gövdeleri oldukça güçlü ve kaslıdır.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Doğada olmayı severler.
 • Çok hareketli ve atak hayvanlardır.
 • Zeki, dikkatli ve meraklı canlılardır.
 • Dominant köpeklerdir. Bu özellikleri inatçı yapılarıyla birleştiğinde eğitilmeleri zordur.
 • Yuvalarına ve sahiplerine kusursuz bekçilik yaparlar ve çok iyi koruma köpeğidirler.
 • Sahiplerine çok sadık ve bağlı köpeklerdir.
 • Tanımadıkları canlılara temkinli ve şüpheci yaklaşırlar.
 • Kendi cinsinden köpeklerle çok iyi dost olurlar.
 • Sosyalleşmeye yatkındırlar. Ama koruma içgüdüleri nedeniyle yavruyken sosyalleştirilmeleri önem taşır.
 • Kalıtsal olarak katarakt, kalça çıkıklığı ve sağırlığa yatkınlıkları vardır. Fakat genel olarak sağlıklı ve zor koşullara dayanıklı köpeklerdir.
 • Ortalama yaşam süreleri 13 yıl kadardır.

 avustralya çoban köpeği özellikleri

Avustralya Çoban Köpeği Bakımı

Sevimli görünümlerine karşın Avustralya Çoban köpekleri, dominant bir karaktere sahiptirler ve lider olmayı seven canlılardır. Bu, tüm çoban köpeklerinde görülen bir özelliktir. Çünkü bu köpekler, sürüleri ancak liderliklerini ve üstünlüklerini göstererek yönetebilirler. Fakat bu karakter yapısı Avustralya Çoban köpeklerinin eğitiminde bir dezavantajdır. Bunu avantaja çevirmenin yolu ise Avustralya Çoban köpekleriyle çok sıkı bir bağ kurmaktan geçer. Zira bu köpekler sahiplerine çok bağlı ve yüksek sadakat duygusu taşıyan hayvanlardır. Eğitimde dikkat edilmesi gereken nokta, ona disiplini elinizden bırakmadan, fakat sevgiyle eğitim vermenizdir. Bu köpekler gösterilen ilgi ve sevgiye çok çabuk ve olumlu yanıt verirler.

Avustralya Çoban köpekleri, doğaları gereği apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildirler. Çok aktif ve hareketli olan bu köpekler, geniş arazilerde uzun süre egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Geniş bahçeli evlerde yaşamaları mümkündür. Egzersiz ihtiyaçlarının çok olması ve özgürlüğe düşkün yapılarının yanında yüksek tonda havlamaları da apartman daireleri için uygun olmadıklarının göstergesidir. Tehlikeye karşı her an tetikte olmaları nedeniyle duydukları en ufak bir seste sahiplerini çok yüksek tonda havlayarak uyarır ve karşıdakileri korkutmayı amaçlarlar. 

>> Köpek Çitleri

Koruma içgüdüsüyle etraftaki canlılara zarar verebilme potansiyeline sahip olan Avustralya Çoban köpekleri, kontrollü olarak dışarı çıkarılmalı ve kesinlikle yavruyken sosyalleştirilmelidir. Egzersiz ihtiyaçları ve tanımadıkları canlılara karşı agresif olabilmeleri dışında Avustralya Çoban köpeklerinin bakımı zor sayılmaz. Yuvalarında huzurlu ve çok sevecen canlılardır. Ayrıca oyuncu doğaları da eve neşe katar. Doğru eğitimle ideal bir aile köpeği halini alan bu köpeklerin tüy bakımları haftalık olarak yapılmalıdır. 


Diğer bir çoban köpeği ırkı içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Akbaş Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.