sadsad x
asdasd

Argente (Gümüş) Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

13 Ocak 2023
Argente (Gümüş) Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

Argente ya da diğer adıyla Gümüş tavşanı büyük tavşan ırkları arasında sayılır. Bazı türleri aşırı büyürken diğerlerinin ebatları ortalama bir tavşan büyüklüğünde kalır. En iri türü gri renge çalan mavi Argente tavşanlarıdır. Mavinin yanında şampanya, kahverengi ve siyah olmak üzere dört farklı türü bulunan bu sevimli kemirgenler Fransa’nın Champagne bölgesinde melezlenerek elde edilmiş ve 18. yüzyılda yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkesi Fransa’da çok ilgi gören ve daha sonra Avrupa’da da popüler olan Argente (gümüş) tavşanı İngiltere’deki tavşan yetiştiricilerinin de dikkatini çekmiştir. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde İngiltere’de de üretilmeye başlanan bu tavşan ırkı buradan dünyaya yayılmıştır. Argente (gümüş) tavşanlarının özellikle iri türleri ülkemizde son yıllarda oldukça yaygın şekilde tavşan tutkunları tarafından beslenmektedir.

argente tavşanı özellikleri 

Argente (Gümüş) Tavşanı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Fransa’dır. Ama dünyaya İngiltere’den yayılmışlardır.
 • Doğal bir tavşan türü değildir. İnsan eliyle melezlenmiş ve yetiştirilmişlerdir.
 • Bu tavşanların kahverengi, siyah, mavi ve şampanya rengi olmak üzere dört ayrı türü bulunur. Kürkü için beslenen bu tavşanlardan en popüler olanı şampanya renkli türüdür. Fakat mavi Argente tavşanı görünüşü itibariyle çok ilgi görür.
 • Siyah tavşanların melezlenmesi ile oluşturulduklarından kürkün alt fon rengi siyah kalmıştır. Melezlenme sonucu tüylerinde pigment kaybı olmuş ve özellikle mavi renk olanlar türlerinde tüylerin ucuna doğru renk açılması görülür.  
 • Dünyanın en büyük tavşan ırkları bu tavşanların bazı türlerinde mevcuttur. Şampanya Argente tavşanları 3,5 ila 4 kilogram civarındayken gri renkli tüylere sahip mavi Argente tavşanları çok daha iridir. Öyle ki bu tavşanlar orta irilikteki bir köpeğin boyuna ve ağırlığa sahip olana kadar büyüyebilirler.
 • Kısa ve dik kulakları vardır.
 • Burunları büyük, gözleri küçüktür.
 • Bacakları bedenlerine göre kısadır.
 • Karakter yapıları sakin ve uysaldır.
 • Çok hareketli, hızlı ve enerjik canlılardır.
 • Meraklı ve araştırmacı hayvanlardır.
 • Geniş ve rahat hareket edebilecekleri bir kafese ihtiyaç duyarlar.
 • Tüy dökme eğilimleri fazla olduğu için düzenli olarak taranmaya ihtiyaç duyarlar.
 • 5 ila 10 yıl arasında bir yaşam süreleri vardır.

argente tavşanı 

Argente (Gümüş) Tavşanı Bakımı

Boyutlarına göre geniş bir kafese ihtiyaç duyan Argente (Gümüş) tavşanları genel olarak uysal, sakin ve uyumlu canlılardır. Kafeslerinin her köşesini merakla gezen ve araştıran bu tavşanları zaman zaman kafes dışına aldığınızda ne kadar hızlı hareket ettiklerini görmeniz kaçınılmazdır. Bu nedenle Argente (Gümüş) tavşanlarınız için bahçede büyük bir kafes yapmanız daha doğru olacaktır.

Çok enerjik canlılar olan bu kemirgenleri özellikle yavruyken bol bol yeşillik ile beslemeniz sağlıkları açısından gereklidir. Ama yeşillikleri belirli bir ölçüde vermeniz de önemlidir. Çünkü Argente (Gümüş) tavşanı diğer tüm tavşan ırkları gibi hassas bir sindirim sistemine sahiptir ve ishal onlar için ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kaliteli tavşan yemleri edinmeniz önerilir.

Temizlik konusunda da hassas olan Argente (Gümüş) tavşanlarının kafesleri daima temizlenmeli ve tuvalet eğitimleri verilmelidir. Temiz su kapları ile yem kaplarına ihtiyaç duyan bu hayvanların dışkılayacağı yerler yemlerinden uzakta olmalıdır. Ayrıca Argente (Gümüş) tavşanlarını haftada en az iki kez taramanız da gerekir.  


Argente (Gümüş) tavşanlarının aksine minik bedenleri ile bilinen Cüce Tavşanı Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.