sadsad x
asdasd

Akvaryumun Ateşi: Plati Balığı Özellikleri ve Bakımı

07 Aralık 2020
Akvaryumun Ateşi: Plati Balığı Özellikleri ve Bakımı

Plati balıklarına “Ateş Balığı” denmesinin bir sebebi var. Platiler, ateş kırmızısı renkleriyle akvaryumda güneş batışı etkisi yaratır. Anavatanı Orta Amerika olan Plati balıklarının başka türlerinde kırmızıdan farklı renkler görülse de en çok bilinen ve görkemli türü Kırmızı Plati balıklarıdır. Harika renkleri ve sakin yapılarıyla Plati balıkları, sorunsuz balıklardır ve akvaryum hobisine yeni başlayanlar için ideal canlılar sınıfına girerler.

Plati Balığı Genel Özellikleri

 • Doğal yaşam alanları Orta Amerika’nın Atlantik’e bakan tarafındaki tatlı sulardır.
 • Yuvarlak hatlı bir vücut yapıları vardır. Genellikle renkleri kırmızıdır.
 • Ömürleri ortalama 2 yıl kadardır.
 • Sakin balıklardır, çok fazla hareket etmezler.
 • Akvaryum içindeki yosunlarla beslenmeyi severler.
 • Hepçil canlılardır. Yani hem etçil hem otçul beslenirler.
 • Barışçıl canlılardır, diğer balıklarla aynı akvaryumda yaşam sürebilirler.
 • Akvaryumun orta bölgesinde yüzerler.
 • Küçük ebatlı olmalarına rağmen hastalıklara dayanıklı hayvanlardır.
 • Ortalama 24 derece sıcaklıktaki suya ihtiyaç duyarlar.
 • En çok 6 cm ebatlarına ulaşabilirler.
 • Cinsiyet ayrımı boyutlarına göre yapılabilir. Dişileri erkeklerinden biraz daha büyüktür. Ama asıl ayrım, gonopod organı ile yapılır. Bu organ erkeklerde bulunur, dişilerde yoktur. Dişilerin ayırt edici özelliği ise üçgen yüzgeçleridir.
 • Canlı doğum yaparak ürerler.

Plati Balığı Bakımı

Plati balıklarının yaşam kalitesini artırmak için en az 50 litre su alabilen akvaryuma sahip olmanız gerekir. Barışçıl balıklar oldukları için diğer türlerle ve kendi türleri ile birlikte yaşayabilirler. Yalnız akvaryumu paylaşacakları diğer tür balıklar da Plati balıkları gibi küçük ebatlarda olmalıdır. Sakin ve az hareketli olan Plati balıkları, sürüler halinde yüzmeyi severler. Bu canlıların genellikle iki çift olarak alınmaları önerilir. Platiler, bitkisi bol akvaryumlarda yaşamayı severler. Küçük bir balık sayıldığından Platiler kendine sığınak olan bitkilerin içine gizlenmek isterler. Aynı zamanda yosunlarla beslendikleri için de onların bulunduğu akvaryumda bitki olmalıdır. Bu bitki, Macar otu olursa Platiler bu jestinize çok sevineceklerdir. Çünkü Macar otu, Plati Balıklarına iyi gelir. Bunun haricinde akvaryumunuzda saz, su merceği gibi bitkilerin bulunması Platilerin yaşam koşullarını doruğa çıkaracaktır. Böylece kendilerini son derece güvenli bir yuvada bulacaklardır.

Birçok balık türü gibi Platiler de ani ısı değişikliklerini sevmez ve bu değişimlerden çabuk etkilenirler. Bu nedenle akvaryum suyunun ısısı 24 derecenin altına düşmemelidir. Bu balıkların ömrü 2 sene civarındadır. Kısa ömürlerini biraz daha uzatmak için suyun temizliğine dikkat edilmelidir. Bunun için bir akvaryum filtresi işinizi görecektir.

plati balığı

Plati Balığı Beslenmesi

Platiler, yem konusunda seçici değildirler. Doğal yaşam alanlarında bitki ve böceklerle beslendikleri için bu hayvanlar hepçildirler. Bu anlamda onları beslemek kolaydır. Kaliteli pul yemlerin yanında canlı ve dondurulmuş yemleri de afiyetle yerler. Balıklar genellikle hangi sıklıkta olursa olsun verilen yemleri yeme eğilimindedirler. Bu durum zaten kısa bir ömre sahip olan Platiler için ciddi bir tehlike teşkil edebilir. Dolayısıyla Plati balıklarının beslenme düzenine dikkat edilmeli ve yem verme aralıkları planlanmalıdır. Plati balıklarınızı günde iki kez yemlemeniz yeterli olacaktır. Böylece balığınızın hem sağlıklı yaşaması garantilemiş hem de sindirim sistemini korumuş olursunuz. Aynı zamanda diğer birçok balık türünden farkı olarak dişileri yavrularını yemezler.

>> Otomatik Balık Yemleme Makineleri

Plati Balığı Üremesi

Plati balıklarında cinsiyet ayrımı ebatlara göre yapılabilir ama bu yöntem net bir bilgiye ulaşmanızı sağlamaz. Dişileri, erkeklerinden az bir farkla daha büyük olan bu balıklarda gonopod organı bulunur. Bu organ sadece erkek Platilerin karın bölgesinde mevcuttur, dişilerde bulunmaz. Dişi Plati balıkları, üçgen yüzgeçlerinden ayırt edilir. Platiler canlı doğumla ürerler ve yavruları yoğun bitkilerin arasına saklanır. Kolay üreyen balıklardır. Dişi Platiler, sağlıklı ve stressiz ise bir seferde 50 yavruya kadar doğurabilirler. Yavrular ise 3-4 ay sonra erişkin olurlar.

İlginizi çekebilir: Melek Balığı Bakımı, Beslenmesi ve Özellikleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.