x
sadsad x
asdasd

Akvaryum Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

26 Nisan 2021
Akvaryum Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık beslemek isteyenler için akvaryumlar zorunlu birer ihtiyaçtır. Akvaryum almaya karar vermeden önce bir hobi gibi algılanan akvaryum sahibi olmanın aslında birer canın sorumluluğunu almak olduğu unutulmamalıdır. Yani akvaryumlar bizlerin göz zevkine hitap eden birer araç olmaktan çok, yaşama hakkı olan canlıların yuvasıdır. Bu nedenle akvaryum alırken kendi isteklerimizi biraz dışarıda tutarak içinde yaşayacak canlıların yaşam standartlarına ve sağlıklarına uygun biçimde seçim yapmak gerekir.

>> Akvaryum Malzemeleri

akvaryumsecimi1

Akvaryum Alırken;

- Su canlıları doğada geniş alanlarda yüzerler. Dolayısıyla hiçbir canlı gibi balıklar ve diğer su canlıları da küçük bir alana sıkıştırılarak yaşamak istemezler. Bu nedenle alacağınız akvaryumların içindeki canlı sayısını da göz önünde bulundurarak geniş tutulması şarttır. Özellikle de akvaryumunuzun ileride yeni balıklar ve diğer su canlılarına yuva olacağını unutmayın. Ayrıca alacağınız balıkların boyutlarının büyüyeceğini de aklınızdan çıkarmayın. Buradaki hesabınız balığın her santimetresine 1 litre su denk gelecek şekilde olmalıdır.

- Akvaryumlar, cam ya da mika gibi sert plastiklerden üretilebiliyor. Cam akvaryumları tercih etmek maliyeti yükseltebilir ama içinde yaşayan canlıların daha sağlıklı dolayısıyla daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Yani akvaryum alırken kaliteli malzemelerden üretildiğinden emin olun.

- Akvaryumlarda cam kalınlığı önemlidir. Çünkü cama gelebilecek zararlar içinde yaşayan su canlılarının hayatını da tehdit eder. Bu yüzden kalın camlı akvaryumları tercih etmeniz güvenlik açısından önem arz eder.

akvaryumsecimi2

- Akvaryumlarda belli malzemelerin mutlaka bulunması gerekir. Örneğin akvaryumun mutlaka bir kapağı olmalıdır. Kapaksız olan akvaryumlar dışarıdan gelecek her etkiye ve her bakteriye açık hale gelir. Ayrıca balıklarınız akvaryumun dışına sıçrayabilir. Akvaryum sahiplerinin mutlaka bulundurması gereken malzemelerden biri filtrelerdir. Akvaryumun dibindeki bakteri ve diğer organizmaları temizlemek için ise dip süpürgelerine ihtiyaç vardır. Diğer vazgeçilmez akvaryum aksesuarı ise ısıtıcılardır. Bu aparatlar sayesinde balıkların ve diğer su canlılarının ihtiyacı olan ısıyı elde etmeniz mümkündür. Akvaryumlar da aydınlatma da bulundurulabilir. Akvaryuma elinizi sokmadan içindeki canlıları ve nesneleri alabileceğiniz kepçe ve süzgeçler de akvaryum sahiplerinin önemli ihtiyaçları arasındadır.

>> Balık Akvaryumları

- Akvaryumlarda özellikle dip balıklarının ve ürkek karakterli balıkların gereksinim duyduğu dekorlar vardır. Akvaryum bitkileri bunların başında gelir. Akvaryumda yaşayan canlıların üremek, yumurta bırakmak ve saklamak için kullanacağı akvaryum bitkileri her akvaryumda bulunmalıdır. Ayrıca aynı işlevleri gören taşlar ve mağara benzeri aksesuarları da akvaryumunuzun dip kısmına yerleştirmeniz uygundur. Böylece su canlıları için ideal bir yaşam alanı oluşturmuş olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta seçtiğiniz balıkların türüdür. Çünkü balıkların dekor ihtiyacı türlerine göre değişiklik gösterir. Fakat seçeceğiniz dekorlar asla canlıların yaşam alanlarını sınırlandırmamalı ve içinde yaşayan balıklara zarar verecek keskinlikte ve yapıda olmamalıdır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Akvaryum Balıklarının Yakalanabileceği Hastalıklar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.